Koncertna agencija Strangefear dovodi inostrana i regionalna imena – Morcheeba, Stereo MC’s, Damir Urban, Gus Gus

Morcheeba, Stereo MC’s, Damir Urban, Gus Gus – sve su to jaka imena koji će tokom juna i avgusta gostovati u prostoru Open Air Corner Luke Beograd, zahvaljujući domaćoj koncertnoj agenciji Strangefear.

Zahvaljujući ovoj agenciji, publika je uživala na istom mestu 29. maja na koncertu grupe Anthrax – američke thrash metal legende, što im je bio prvi samostalan nastup u Beogradu.

Kako su nastali 1981. godine u Americi, sada obeležavaju lep i veliki jubilej – 45 godina karijere.

Podsetimo, fanovi su 2017. godine gledali ANTHRAX u vidu festivalskog nastupa na Main Stage-u na Arsenal Festu u Kragujevcu.

Bio je to veličanstven koncert od skoro puna dva sata, a metal spektakl su obogatile i domaće HM grupe – Quasarborn i Nadimač.

Pre toga, 27. marta, Strangefear je organizovao koncert domaće alternativne grupe KOI KOI u Hangaru Luke Beograd.

Reč je o veoma aktivnoj koncertnoj agenciji koja je u poslednjem periodu imala zapažene spektakle na tom istom prostoru pored vode, tako su na leto 2025. priredili plesni projekat Flamenko show – Arome juga i koncert Roisin Murphy, bivšu pevačicu elektro pop benda Moloko, koja nam je više puta gostovala na Exitu u Novom Sadu i Beogradu na Beer festu i na Kalemegdanu.

Osim toga, 2024. godinu su ostavili uspešno sa koncertima snažnih svetskih bendova – Editors i Therapy?, kao i ranijih sezona – Stereo MC’s, Jessie Ware, Ministry, Soulfly, Interpol.

Dovodili su i regionalne grupe – Jinx, Brkovi, Magnifico, Hladno pivo, svetsku i našu gitaristkinju i pevačicu Anu Popović, i domaće snage – Atheist Rap, Goblini, Mortal Kombat, S. A. R. S., Lajko Felix, i druge muzičare.

MORCHEEBA

Utorak, 9. jun, 21.00h

Open Air Corner Luka Beograd

Jedan od najznačajnijih i najdugovečnijih sastava britanske elektronske scene – legendarna Morcheeba, na veliko oduševljenje srpske publike, nastupiće u Beogradu 9. juna u prostoru Open Air Corner Luke Beograd, romantično pored vode.

Bend je osnovan u Folkestone, Kentu sredinom 90-ih godina i žanrovski ih je veoma teško definisati – trip hop, electronic, alternative rock, pomalo elementi R&B, čak i manje poznati podžanr – downtempo.

Veoma dugo se čekalo na njihov samostalan koncert u srpskoj prestonici, i sada će se konačno desiti nakon više od dve decenije kada su bili prvi put u Beogradu. Podsetimo, bilo je to na leto 2003. godine na zemunskom ostrvu Lido, na festivalu Echo, koji je održan samo tada, te godine.

Iako je bio u pitanju festival, Morcheeba na čelu sa pevačicom Skaj Edvards je priredila celovečernji koncert od 100 minuta i toliko su oduševili publiku, da je delovalo da će ih organizatori svakako dovesti uskoro ponovo u naš glavni grad. Ipak, na to se čekalo duže od dve decenije.

Posle 23 godine, Morcheeba stiže kod nas četvrti put u Srbiju. U međuvremenu su gostovali 2018. godine na Arsenal festu u Kragujevcu, kao i početkom 2022. u Novom Sadu, u Pozorištu mladih, u okviru manifestacije DOČEK – proslava Srpske nove godine.

Bend je tokom tri decenije karijere definisao zvuk trip-hopa i sofisticiranog elektronskog popa, i u Beograd stiže u okviru turneje povodom svog novog studijskog albuma „Escape The Chaos”.

Najnovije izdanje u medijima se uveliko opisuje kao jedno od njihovih najzrelijih i najintimnijih do sada.

Morcheeba je u karijeri dostigla tiraž od preko 10 miliona prodatih izdanja širom sveta, i držala je koncerte na najznačajnijim svetskim festivalima i pozornicama.

U Beograd je trebalo da gostuju 2023. godine na Beer festu, ali kako je padala kiša tih dana, ceo jedan dan pivske manifestacije je bio otkazan, sa njima i Morcheeba, jer su morali da dalje idu na svetsku turneju. U tim situacijama jednostavno nema čekanja, da se ne bi narušio raspored turneje.

Prema oceni muzičkih stručnjaka, MORCHEEBA stvara muziku koja prevazilazi vreme i trendove i pritom ostaje dosledna prepoznatljivom spoju trip-hop atmosfere, toplih melodija i umirujućih aranžmana.

Morčiba je engleski elektronski bend koji su osnovali 1995. godine rođena braća Pol i Ros Godfri /Paul i Ross Godfrey/ koji su kasnije doveli i sjajnu pevačicu Skaj Edvards /Skye Edwards/.

Diskografiju im čine 11 studijskih albuma

Who Can You Trust? 1996

Big Calm  1998

Fragments Of Freedom  2000

Charango 2002

The Antidote  2005

Dive Deep  2008

Blood Like Lemonade  2010

Head Up High  2013

Blaze Away  2018

Blackest Blue  2021

Escape The Chaos  2025

Od 11 albuma, dva su im dostigla top deset u Velikoj Britaniji.

Onda, nažalost, Skaj Edvards je iznenada napustila bend 2003. godine, i posvetila se uspešnoj solo karijeri sa nekoliko zapaženih albuma, gde je dominirao njen božanstveni glas.

Pauza je trajala sedam godina, da bi se ona vratila 2010., a do tada na dva albuma su osnivači – braća Godfri angažovali više gostujućih vokala.

Takođe, braća su dovodili i neke dodatne članove za koncerte i na međunarodnim turnejama.

Pol Godfri se distancirao od benda 2014. godine, te je izašao iz ove priče. Edvards i Ros Godfri su kasnije osnovali duo Skye & Ross i publikovali su istoimeni album u septembru 2016. godine.

Njihov poslednji studijski album snimljen je bez Pola Godfrija -„Escape the Chaos“, objavljen je 2025. godine.

Bend predvođen prepoznatljivim vokalom Skye Edwards ostavio je neizbrisiv trag na globalnoj muzičkoj sceni.

Beogradska publika imaće priliku da uživo čuje nove pesme – „Call For Love“, „We Live And Die“, „Bleeding Out“ i „Elephant Clouds“, kao i zaista predivne klasike koji su obeležili generacije -– „Rome Wasn’t Built In A Day“, „The Sea“, „Otherwise“, „Blindfold“, „Trigger Hippie“ i „Part Of The Process“.

OpenAir Corner Luke Beograd pružiće idealan ambijent za koncert benda čija muzika već decenijama predstavlja sinonim za opuštenu atmosferu, vrhunsku produkciju i vanvremenske melodije.

Dakle, Morcheeba stiže za nekoliko dana – vidimo se 9. juna u Luci Beograd, poručuju iz Strangefear.

Urban – photo by Milica Czerny Urban

URBAN&4 SA GUDAČKIM KVARTETOM

Nedelja, 14. Jun

Open Air Corner Luka Beograd

VELIKI BEOGRADSKI KONCERT POVODOM 30 GODINA KARIJERE

Svaki put se iznova dogodi isti onaj prvi osjećaj, kao da tek učimo disati kroz pjesmu!” – Damir Urban

Neke večeri nisu samo koncerti već postanu priče koje se pamte, trenuci koji ostanu zapisani negde između srca i sećanja. Takva noć će se desiti 14. juna u Open Air Corner-u Luke Beograd, gde će čuveni hrvatski muzičar Damir Urban sa svojim bendom i gudačkim kvartetom održati prvi veliki beogradski koncert na otvorenom gde će obeležiti jubilej – presek svoje 30-godišnje karijere.

Organizaciju potpisuje koncertna agencija Strangefear.

Damir Urban je do sada na koncertima po Beogradu i Srbiji ostvario izuzetan uspeh i  dosadašnjim nastupima u Beogradu uverio da pred sobom ima publiku koja ga razume i koja zna da se njegova muzika ne sluša, nego živi.

Ovih dana sve češće mislimo na to koliko je čudno i lijepo što već trideset godina hodamo zajedno,  mi na pozornici, a publika ispred nje, i što se svaki put iznova dogodi isti onaj prvi osjećaj, kao da tek učimo disati kroz pjesmu“, istakao je Urban, a onda se osvrnuo na to šta njemu znači Beograd.

Beograd nosimo u srcu kao grad u kojem se ljudi ne boje priznati da ih nešto dira, i zato mu se posebno radujemo. U Luci Beograd želimo napraviti večer koja neće biti samo lista pjesama, nego susret. Da se čuje tišina između stihova, da se čuje glas publike, da ostanu i greške ako se dogode, jer u njima često ima najviše života. Mi ćemo, kao i uvijek, dati sve što imamo. Drugačije ne znamo i ne želimo!“, poručio je Damir Urban.

Damir Urban je započeo karijeru početkom 80-ih godina kao pevač hrvatske rok grupe Laufer da bi kasnije pokrenuo svoju solo karijeru koja mu traje već 30 godina.

Urban Arena Zagreb 2025 2, foto Vedran Metelko

Urban Arena Zagreb 2025, foto Vedran Metelko

Diskografija

LAUFER

The best off… (1993)

Pustinje (1994)

Singlovi i EP izdanja

„Lopov Džek” (1992)

„Ljubav kao heroin/Dio tebe” (1993)

„Laufer” (T. R. I. P., 1994)

„EP” (T. R. I. P., 1995)

Urban & 4

Albumi

Otrovna kiša (1996)

Žena dijete (1998)

Retro<< (2004)

Hello! (2009)

No Mix! No Sex! Urban & 4 Live 100% (2010)

Mamut (2014)

Live 2015 (2015)

Kompilacije

Laufer I Urban & 4 – The Ultimate Collection (2015)

Urban&4, foto Milica Czerny Urban

Prošle godine Damir Urban – Urban&4 su priredili koncert za pamćenje u rasprodatoj Areni Zagreb, čime su samo potvrdili veoma važnu činjenicu da su odavno prevazišli format kluba ili dvorane.

Damir Urban je na sceni ono što u pesmama traži od sebe i publike: prisutan, istovremeno ranjiv i snažan, duhovit i potpuno svoj. Taj kvartet mu čine – Luka Toman, Sandi Bratonja, Marco Bradaschia i Saša Markovski, koji slede tu misiju da su pesme i ljudi važniji od trendova i vremena.

 Beogradsku publiku očekuju veliki hitovi – „Budi moja voda“, „Mjesto za mene“, „Iskra“, „Astronaut“, „Mala truba“ i „Sama“, do novijih poglavlja – „Blijeda u proljeće“ i „Potpuno je nevažno“.

Damir Urban i sastav Urban & 4 su 2025. godine prvi put osvojili rasprodatu Mts Dvoranu, dok su prethodnih godina imali koncerte na drugim, manjim prostorima – klubovi BitefArtCafe, Subbeerni centar, Dom omladine Beograda, i na raznim festivalima tipa Beer fest.

 Pesmama će posebnu dimenziju dati i gudački kvartet, sasvim ravnopravni učesnik muzičke priče. Vizuelno zanimljivi i zvučno snažni, gudači će rok zvuku Urban&4 dati novu dubinu, šireći pesme u raskošne, filmske prizore koji će ispuniti scenu na obali reke.

Neki se koncerti ne mere brojem pesama, svetlima i produkcijom, nego onim što ostane u vazduhu i mislima publike kad se svetla ugase, ističu iz ekipe Damira Urbana i agencije Strangefear.

STEREO MC’S

28. avgust, 21.00h

Open Air Corner Luka Beograd

Svetska britanska atrakcija Stereo MC’s ponovo dolazi u glavni grad 28. avgusta u Open Air Corner Luke Beograd, zahvaljujući koncertnoj agenciji i produkciji Strangefear, koji ih je doveo i 2023. godine.

Jedan od najuticajnijih britanskih bendova je spojio više bliskih žanrova – hip–hop, funk i elektroniku, i Stereo MC’s zna da umešno kombinuje ritmove i bitove koji su veoma zarazni i navode vas na ples sve vreme.

Naravno, hitmejkeri Stereo MC’s su se upisali u istoriju popa i klupske muzike predivnim singlom „Connected“ iz 1992. godine, koji je postao međunarodni Top 20 hit i naslovna numera istoimenog albuma. Album Connected dostigao je #2 na britanskoj album listi i doneo bendu dve nagrade Brit Awards 1994. godine za najbolji bend i najbolji album.

Osim spomenute numere „Connected“, ploča je iznedrila i izvanredne klasike „Step It Up“, „Creation“ i „Ground Level“, koji su obeležili zvuk devedesetih godina.

Bend su sredinom osamdesetih, tačnije 1985. godine u Clapham, Londonu osnovali prijatelji iz detinjstva, Rob Birch i Nick Hallam, jer su voleli rani hip–hop, funk i elektronsku muziku. Svoje prve vinile objavili su preko svoje  etikete G Street Records, a kasnije za velike britanske izdavačke kuće 4th & Broadway i objavili debi album 33-45-78.

Aktuelni članovi line kvartet – Nick Hallam, Rob Birch, Cath Coffey i Tansay Omar.

Drugi studijski album Supernatural (1990) obeležio im jesingl „Elevate My Mind“, i postigao je jedan važan trijumf – dospeo je na američku R&B listu.

Bio je to jedan od prvih britanskih hip–hop singlova koji je uspeo u tome, kao i klupski favorit, veliki hit – „Lost in Music“.

Takođe, desilo se i to da je Stereo MC’s postao vrlo tražen remikser za umetnike – U2MadonnaTrickyPressure DropDavid HolmesThe Jungle BrothersQueen LatifahRZA.

Treći album Connected im je doneo ogromnu slavu i uspeh, mnoge koncerte, nastupe, turnerje, da bi se malo kasnije bend povukao u studio, i desetak godina vratio sa četvrtim albumom Deep Down & Dirty. Naslovni singl ponovo je osvojio svet i naravno top-liste. Time je bend tako lako učvrstio svoj status koncertnog i festivalskog favorita. Imali su i svetske turneje sa kolegama –  De La SoulLiving Colour i A Certain Ratio.

Bend je otišao korak dalje, pokrenuo je svoju izdavačku kuću nazvanu prema velikom hitu – Connected, što je zamišljeno kao platforma za publiovanje svojih albuma, međutim onda su proširili delatnost izdanja i za druge izvođače.

U poslednjoj deceniji sarađivali su sa imenima –  Adam Port, kolektiv KeinemusikStil Vor TalentRe.YouAnja SchneiderFred Everything, čime su gradili prepoznatljiv Stereo MC’s zvuk sa savremenim producentskim pristupima.

Beogradski koncert na OpenAir corneru Luke Beograd biće prilika da publika uživo čuje ogromne i vanvremenske hitove iz devedesetih godina, kao i novije, klupski orijentisane numere. 

Publika će tako slušati pesme u žanrovima hip-hop, electronic alternative, hip-hop house, alternative dance, hip house.

STEREO MC’S je jedan od retkih inostranih bendova koji je izuzetno često gostovao po Srbiji – Nišville u Nišu, Arsenal festu u Kragujevcu, i u Beogradu –dva puta tokom dočeka nove godine na trgovima glavnog grada, na Beer festu, i u klubovima tipa Barutana u podnožju Kalemegdana.

Frontmen Rob Birch i ekipa se uvek raduju kada dolaze u Beograd, jer znaju da tamo imaju jako puno fanova.

GUSGUS-STRANGEFEAR-

GUS GUS

10. septembar, 21.00h

Open Air Corner Luka Beograd

Islandska avangardna elektrosenzacija GusGus nastupiće 10. septembra na OpenAir Corneru Luke Beograd.

Miljenici svake publike koja voli dobre žurke i plesnu muziku, nordijski elektro zvuk, kao i magične i uzbudljive live nastupe sa umetničkim pečatom, vraćaju se u Beograd posle sedam godina pauze.

Poznati su po eklektičnom zvuku i nekonvencionalnoj fuziji elektra, tehna, trip hopa i hausa, uspešno ukomponovanoj sa popom i drugim muzičkim žanrovima.

Podsetimo se, prvi put su nastupili kod nas davne 2005. godine na jednodnevnom festivalu VIBE u Beogradskom sajmu, koji je trajao još samo naredne godine na Kalemegdanu i potom je ugašen.

GusGus je islandski elektronski muzički bend iz Rejkjavika, nastao 1995. godine. Iako je u početku bio filmski i glumački kolektiv, grupa je uglavnom poznata po svojoj elektronskoj muzici.

Diskografija grupe sastoji se od 12 studijskih albuma. Ime benda odnosi se na nemački film „Ali: Strah jede dušu“ iz 1974. godine, čuvenog autora – reditelja i scenariste Rajnera Vernera Fasbindera, gde ženski lik kuva kuskus za svog ljubavnika, izgovarajući ga Gusgus. Kuskus je severnoafričko jelo od malih mrvica lomljene durum pšenice, kuvane na pari.

Muzika GusGus-a je eklektična i iako je prvenstveno klasifikovana kao tehno, trip hop i haus muzika, bend je eksperimentisao sa drugim stilovima.

Remiksovali su pesme popularnih izvođača – Björk, Depeche Mode, Moloko, Sigur Rós.

Dobrodošli na sve koncerte domaće koncertne agencije Strangefear.

IVAN MAKRAGIĆ

Facebook

Najčitanije