Mick Hutson, Getty Images

PREMINUO DICK PARRY, LEGENDARNI SAKSOFONISTA PINK FLOJDA: NJEGOV SAX OBELEŽIO JE „MONEY“, „SHINE ON“ I „WISH YOU WERE HERE“

Dick Parry, saksofonista čiji je jedinstveni ton obeležio neke od najvećih hitova Pink Floyda, preminuo je u 83. godini. Vest je potvrdio njegov dugogodišnji prijatelj i gitarista benda Dejvid Gilmor, koji je objavio da je Parry preminuo ujutro 22. maja 2026. Uzrok smrti za sada nije objavljen.

Parry, rođen 22. decembra 1942. u engleskom gradu Kentfordu, ostavio je neizbrisiv trag na dva kultna albuma – „The Dark Side of the Moon“ (1973) i „Wish You Were Here“ (1975). Njegov prepoznatljivi saksofon čuje se u nekim od najpoznatijih pesama benda, uključujući „Money“, „Us and Them“, „Shine On You Crazy Diamond“ i naslovnu „Wish You Were Here“. Gilmor je u emotivnoj objavi napisao: „Njegov osećaj i ton čine njegovo sviranje na saksofonu nepogrešivim – potpisom ogromne lepote poznatim milionima. To je tako veliki deo pesama poput ‘Shine On You Crazy Diamond’, ‘Wish You Were Here’, ‘Us and Them’ i ‘Money’.“

Od Soul Committeeja do svetskih stadiona: životna priča Dika Parryja

Dick Parry započeo je svoju muzičku karijeru sredinom šezdesetih godina kao član kembridžskog sastava The Soul Committee. Upravo je u Kembridžu upoznao Dejvida Gilmora, s kojim je delio binu još od 1963. godine, kada su zajedno svirali u dvorani Victoria Cinema.

Iako je Parryjeva saradnja s Pink Floydom trajala relativno kratko – od 1973. do 1977. godine – njegov uticaj na zvuk benda bio je ogroman. Nakon što je Rodžer Voters napustio bend 1985, Parry se 1994. ponovo pridružio Gilmorovoj postavi Floyda za album „The Division Bell“ i prateću svetsku turneju. Godine 2005, zajedno s originalnom postavom (Gilmor, Voters, Rajt, Mejson), nastupio je na istorijskom koncertu Live 8 u Londonu, gde je odsvirao svoju deonicu u pesmi „Money“.

Kako se Gilmor prisetio ponovnog susreta: „Poslao mi je božićnu čestitku“

Jedna od najpotresnijih anegdota vezanih za Parryja potiče iz 1994. godine. Tada je Gilmor ispričao kako je primio božićnu čestitku od Parryja, s kojim godinama nije bio u kontaktu. Parry je u međuvremenu prodao svoje saksofone i radio kao potkivač konja, a potom ostao i bez tog posla.

„Nakon toga je kupio novi saksofon i poslao mi božićnu čestitku. Pitao sam ga da li želi da dođe na audiciju za turneju, da vidimo da li je još ‘u formi’. Rekao mi je da misli da svira bolje nego ikad. Došao je na audiciju – odsvirao je možda tri fraze. Bob Ezrin i ja smo rekli: ‘Dobro, još ga ima. Zaboravi audiciju. Naći ćemo mu mesto.’ I bum – opet je tu. Ima taj ton. Fantastično. Prepoznaš ga odmah.“

Iza Pink Floyda: saradnje sa The Who, Roryjem Gallagherom i drugima

Iako je njegovo ime neraskidivo vezano uz Pink Floyd, Parryjeva karijera bila je bogata brojnim drugim saradnjama. Tokom 1979. i 1980. godine svirao je na turnejama legendarnog britanskog sastava The Who. Njegov saksofon mogao se čuti i na albumima izvođača poput Roryja Gallaghera, Džona Entvistla (basiste The Whoa), Bonzo Dog Doo-Dah Banda, Džimija Witherspoona i Bloodstonea. Takođe je nastupao s američkim sastavom Violent Femmes tokom njihove evropske i južnoafričke turneje 2009. godine.

Gilmorov oproštaj: „Svirao sam s njim od svoje sedamnaeste“

Dejvid Gilmor se u svojoj objavi na društvenim mrežama oprostio od Parryja rečima koje najbolje opisuju njihovu višedecenijsku vezu i muzičko prijateljstvo: „Od svoje sedamnaeste godine svirao sam s Dickom u bendovima, uključujući Pink Floyd. Svirao je u poslednjem bendu koji sam imao, a u kojem je bio i Rik Rajt, za turneju ‘On An Island’ i na Live 8 s Pink Floydom.“

Uz objavu je priložio četiri fotografije, među kojima je i ona iz 1963. godine – sa nastupa u Kembridžu, na kojoj dvojica šesnaestogodišnjaka stoje na pozornici, nesvesna da će njihova muzika zauvek obeležiti generacije.

Izvor: tportal.hr, People, Loudwire

Facebook

Najčitanije