Sergione Infuso/Corbis/Getty Images; MAURO PIMENTEL/AFP/Getty Images

Svedočenja iz Luvra: čuvari otkrivaju kako su mesecima upozoravali na propuste

Izvor: Lemonde.fr / Ap news – Francuska 24. oktobar – Nakon spektakularne pljačke u muzeju Luvr u Parizu, zaposleni i čuvari progovorili su o dugogodišnjim bezbednosnim propustima. Njihova svedočenja otkrivaju sliku institucije koja se već godinama suočava sa zastarelom opremom i smanjenim brojem osoblja. „Znali smo da će se nešto dogoditi,“ izjavio je jedan od čuvara za francuske medije. „Kamere su često bile neispravne, a u noćnim smenama nas je bilo premalo.“

Prema izveštajima Le Monde-a i Sky News-a, osoblje muzeja je u više navrata upozoravalo na tehničke i organizacione slabosti. „Dosegli smo granicu onoga što smo mogli da štitimo,“ rekao je jedan od zaposlenih. „Sistem kamera, osoblje, sve skupa — to više nije bilo dovoljno.“ Druga čuvarica navela je da su pojedine nadzorne kamere bile „stalno okrenute u pogrešnom pravcu“ i da se u više navrata tražila hitna zamena opreme.

Na snimku sigurnosnih kamera, koji je kasnije objavljen, čuje se trenutak kada čuvar shvata da su počinioci pobegli: „They are on scooters – they are about to leave. Blast! Try the police. They’ve gone : Na skuterima su – spremaju se da krenu. Bljak! Pokušajte da pozovete policiju. Otišli ​​su!

Ova rečenica, koja odjekuje bespomoćnošću, postala je simbol bezbednosne krize u jednom od najpoznatijih muzeja sveta.

Generalna direktorka Luvra, Loren de Kar (Laurence des Cars), potvrdila je pred francuskim Senatom da je incident „strašan neuspeh“ i priznala: „Uprkos svakodnevnom trudu, nismo uspeli.“ Dodala je da je sistem obezbeđenja „veoma nedovoljan“ i da se već pokreće sveobuhvatna revizija bezbednosnih protokola. „Ovo je jasan poziv na buđenje — umetnička dela ne mogu se štititi zastarelim kamerama i nedostatkom ljudi,“ rekla je de Kar.

Pljačka je trajala svega nekoliko minuta. Lopovi su, koristeći slabosti u nadzoru, uspeli da ukradu dragocene predmete i pobegnu skuterima pre nego što je alarm reagovao. Policijski izveštaji navode da je operacija izvedena „precizno i profesionalno“, što dodatno ukazuje na ozbiljne bezbednosne propuste.

Francuska javnost sada traži odgovornost. Le Monde piše da je ovo „najveća krađa umetnina u poslednjih 20 godina“ i da su upozorenja zaposlenih ignorisana predugo. Jedan od čuvara zaključuje: „Ovo nije bio film. Ovo je bila stvarnost — i svi smo je gledali na kamerama koje nismo mogli da popravimo.“

Facebook

Najčitanije