Spektakularan koncert njujorških thrash metal velikana Anthrax održan je sinoć, u petak, 29. maja u Open Air Corneru Luke Beograd i već od popodnevnih sati, reke dugokosih pobornika tvrđeg zvuka slivale su se ka sve popularnijem prostoru na donjem Dorćolu.
Organizator – domaća koncertna agencija Strangefear, mudro je odabrala slavan bend,, poznat po odličnoj svirci, za otvaranje letnje sezone koncerata u Open Air Corneru – ako se po jutru dan poznaje, čeka nas jedna od najbogatijih i najraznovrsnijih ponuda u istoriji prestonice.
No, da krenemo redom – u cilju podrške domaćoj sceni, specijalni gosti Anthrax-u bile su metal grupe Nadimač i Quasarborn. Maksimalno uvežbani, vidno raspoloženi i na visini zadatka koji im je poveren, momci iz oba benda otprašili su svoje setove s energijom na kojoj bi im mnogi pozavideli.
„Hapsi sve“, „Ovo je taj dan“, „Nikom ništa“ i „Od kolevke do rova“ samo su neki od hitova koje su Quasarborn i Nadimač podelili sa fanovima u Luci, i time su ih idealno pripremili za veliki koncert Anthrax-a.


Već sa prvim taktovima numere „A.I.R.“ nastala je erupcija oduševljenja prisutnih, a kada je pevač Džoj Beladona istrčao na binu krenulo je dvočasovno slavlje muzike i sjajnog raspoloženja.
Beograd je čekao punih 40 godina na ovaj koncert i horski je pevao svaku pesmu metal legendi – od „Madhouse“ i „Caught In The Mosh“ do novog singla „It’s For The Kids“ i „Indians“.
Anthrax su pak putovali 15 sati iz Bukurešta da bi nastupili u našoj prestonici, i odmah nakon koncerta krenuli za Slovačku, u Bratislavu, gde večeras, 30. maja nastupaju sa Iron Maiden, no umor ih nije sprečio da održe jedan od najboljih koncerata kojima smo prisustvovali.
Beladona je suvereno gospodario binom, pevajući kao u najboljim danima, dok su Skot Ian i novi gitarista Džonatan Donaj žestokim rifovima dizali iz mrtvih, pri čemu su dokazalii zašto je Anthrax već četiri decenije jedan od najtraženijih live bendova na svetu.



Ubitačna ritam sekcija Čarlija Benantea i Frenka Bela nikoga nije ostavila ravnodušnim – ujak i sestrić nisu znali za predah, vozeći set listu kao lokomotivu koja ne staje na usputnim stanicama.
Frenk je pokazao svoje fantastične glasovne mogućnosti u numeri „I Am The Man“, dok je Čarli opravdao titulu jednog od najboljih svetskih metal bubnjara.
„Volimo te Beograde, hvala vam na divnoj energiji večeras! Vidimo se uskoro!“, razdragano je poručio Beladona, dok je Skot zasuo publiku kišom trzalica, koja je ovacijama ispratila svoje idole.
Neverovatna sinergija Anthrax-a i fanova od prvog do poslednjeg takta svrstala je ovaj koncert u sam vrh svetskih događaja u našoj zemlji.

Ivan Makragić je dramaturg, novinar i kreativni autor rođen u Beogradu, snažno vezan za umetnost, kulturu i medije. Njegova raznovrsna karijera obuhvata radio, televiziju, film, pozorište i digitalne platforme. Pisao je za TANJUG i brojne domaće i regionalne medije, a danas radi kao corporate i content writer u kompaniji Zepter International.
Kao autor neguje stil koji spaja stručnost, kulturološku osetljivost i toplinu pripovedanja. Piše o filmu, muzici, pozorištu, televiziji i pop kulturi, stvarajući tekstove koji povezuju znanje, iskustvo i emotivnu dubinu.