DARKO RUNDEK – “NEKE PESME VOLIM KAO DA SU MOJA DECA” 

Kad veliki Darko Rundek iznenadi beogradske šetače u sred bela dana u najstrožem centru grada besplatnom svirkom, pa još posle iste otvori dušu za Music Pocket Magazine /MPM/.

Piše: Ivana Đukić

Sasvim prijatan i naizgled običan petak u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu. Većina i ne zna da će od 15.00h ispred Evropske kuće doživeti najveći neočekivani i spektakl.

Usred bela dana, regionalna zvezda u vidu domaćeg Stinga sela je na binicu i uzela mikrofon. 

Organizator događaja je koncertna agencija i promoterska kuća Long Play na čijem je čelu Zoran Vulović Vule, i na društvenim mrežama napisali su sledeće redove ….

Koncert iznenađenja na otvorenom!

Na uglu Zmaj Jovine i Knez Mihajlove, 8. maja od 15 časova ispred Evropske kuće Rundek i Ana će održati beslplatan koncert u susret koncertima u Luci Beograd.

Vidimo se !

Foto – Ilija Đukić

Ko je video najavu na društvenim mrežama – došao je spreman. Većina je samo švrćkala gradom. Među brojnim uličnim sviračima na svakom ćošku Kneza, jedan se glas razlikovao. U neverici zastajemo da čujemo: “Novo proljeće je otpočelo u ćudima, kada sam se spustio u grad…”.

Gledaju ljudi, prolaznici – ma je li to pravi Rundek? Darko Rundek? Puštaju ga da peva, njišu se… Kao prave “flash mob” žurke – sve više ljudi prilazi, đuska i peva “I anđeli su raširili krila, cure su se obukle za bal…”. 

Više nema greške – pravi Rundek i Ana sa njim u duetu. Ljudi iz butika i prodavnica izlaze da se svojim očima i ušima uvere u istinitost vesti koja je prohujala glavnom beogradskom ulicom.

Amaterski ali skoro odlično uvežbani spontani hor sve većeg broja ljudi zdušno uglas viče:

U nama vrijeme se mijenja, i svi su opet spremni da se bore za san! U nama vrijeme se menja sa barikada reći ćemo: no pasaran! “.

Ako ovako peva nepripremljena nasumično skupljena ekipa prolaznika, ne možemo da zamislimo kako će zvučati oni koji se već sad pripremaju za veliku svirku, tj. dve. 

Prošetali su nas, kao da proveravaju znamo li sve važne i kultne pesme.

Red “Aj Carmela”, pa red Haustora, pa malo Šarla Akrobate.

Čusmo i “Ona se budi”, a Knez Mihailova puna dokle nam pogled dopire, isto to peva, tapše i igra. 

Ljudi i dalje u šoku čemu prisustvuju. Tu su svi – i staro i mlado, muško – žensko, turisti i domaći. 

Taman dok smo stigli da se ogrebemo o malo sjajne atmofere, posle pola sata svirke – gotovo. Publika je zvala na bis, gromoglasno, dostojno svake prave svirke.

Uspelo je dozivanje i po povratku Rundek reče:

Vraćamo se, evo, iz gušta, nije što ste nas zvali, i odsvirali prvu pesmu koju su on i Ana izveli kao duo: Mi nismo sami Jure Stublića. Na ovo su se probudili i čak i konobari iz kafića izašli napolje da bolje čuju. 

Foto – Ilija Đukić

Foto – Ilija Đukić

Foto – Ilija Đukić

Sve je ovo bila “samo” najava za dva velika koncerta koja su Darko Rundek i Ekipa zakazali u Luci Beograd za 5. i 6. Jun, takođe u ogranizaciji kuće Long Play, inače Rundekov menadžer za koncerte po celoj Srbiji.

Progurali smo se nekako do legendarnog muzičara i pitali ga odakle mu ideja da na ovaj način koji do sada nije viđen ni kod nas ni u široj regiji promoviše koncert.

Iskreno je rekao da nije njegova ideja, već da dolazi od menadžera Vuleta i da mu se jako dopala – “Bio sam siguran da je to to i da će biti dobro, i bilo je dobro”. 

MPM:

Kako ste se osećali malopre, jeste li zadovoljni odzivom ljudi? Deluje da ih je bilo nekoliko stotina, možda čak i do 1.000.

Darko Rundek:

Meni je bilo odlično, baš sam uživao. Nemam pojma koliko je bilo ljudi, ali to mi i ne igra neku ulogu. Ja se sećam kad sam nekad u Indiji išao na koncert vrhunskih muzičara, vidim dođe nas 5 u toj sobi. Oni sviraju koncert za nas 5 pa pitam: vi ste svetski, veliki muzičari, kako to da svirate za nas pet? Oni kažu, pravi izazov je svirati za jednog čoveka. 

MPM:

Zanimljiv je bio vaš izbor pesama, jer nisu bile samo izvorno vaše ili Haustorske. 

Darko Rundek:

Kao duo mi sviramo te pesme, nismo vezani isključivo uz moj repertoar, i zašto ne bih svirao pesme koje mi se čine značajne i volim podeliti s publikom i volim ih kao da su moja deca. Inače, u zadnje vreme imamo jedan deo repertoara koji je vezan uz neku vrstu društvene svesti i stava koji želimo podržati. 

MPM:

Kakav repertoar spremate za leto u Luci Beograd? 

Darko Rundek:

Taj koncert je povezan sa gostovanjem Zeksa i Caplija, to su članovi grupe Haustor, sa kojima sam snimio album Bolero pre 41 godinu, kada je taj album izašao. Tako da sad slavimo tu okruglu, tu šiljastu godišnjicu

/ aludira na vizuelni identitet brojke 41 i smeje se /.

Tako da ćemo ovo što smo do sad imali kao atmosferu kao Rundeka i ekipe, samo smo dodali jednu potpuno novu dimenziju koja ima veze sa Haustorom. 

Foto – Ilija Đukić – Novinarka Ivana Đukić i Darko Rundek u razgovoru

Koliko je snažna ličnost Darka Rundeka i muzike koju širi oko sebe govori i činjenica da su nakon svirke pred Evropskom kućom ljudi masovno pohrlili u unutrašnjost zdanja kako bi se fotografisali sa Rundekom, dodirne li ga ili makar samo iz veće blizine videli. Mnogi su ostali ispred da ga čekaju dok ne izađe.

Ulični svirači koji su tu bili i pre spektakla, ostali su u, sada u još većoj nadi, da će ih neko primetiti i da će možda jednom postati legende poput ove koja se desila na ulicama Beograda.

Makar samo da su i delili binu, tj. ulicu i makar istovremeno svirali sa velikim Rundekom, koji im je možda preoteo publiku. A možda je i privukao. 

Sad znamo sigurno šta da očekujemo za manje od mesec dana u Luci Beograd.

Odbrojavanje može da počne.

To be continued… 

Facebook

Najčitanije