DŽA ILI BU + KBO! – USTANI I KRENI SADA!

Zanimljivo veče 22. maja u Zappa Bazi na koncertu grupa KBO! i Dža ili Bu

Piše: Ilija Đukić

Dok je Beograd iščekivao vikend u kojem će se videti kako stoje stvari na ulici i koliko će ljudi doći na trg Slavija da podrži studente u svojoj misiji, veče pre toga u Zappa Bazi kultni rok sastavi KBO! i Dža ili Bu otprašili su set pesama, koje su zvučale toliko moćno, da je prava šteta što klub nije bio ispunjen do poslednjeg mesta.

Čini se da su se mnogi čuvali za naredni dan u gradu, pa je u Bazi oko 200 fanova došlo da pozdravi prvo KBO!, a onda i Sabljarovu družinu.

Hard rok pankeri iz Kragujevca su od prve pesme pokazali da će da podignu celu Zappa Bazu na noge. Saša Vujić Vuja beskompromisno je servirao gomiletinu hitova na opštu radost prisutnih, što bi rekli Ateisti.

Iako je mnoge u publici zbog frizure asocirao na Željka Mitrovića (čuli smo takve komentare), a neke i na Kebru iz Obojenog programa, nema nikakve dileme da je svirkom sastava koji je predvodio ozbiljno ugrozio i kasniji nastup grupe Dža ili Bu.

Žene su zauzele prve redove, neagresivno su klimale glavama uz “Zgubidana”, “Perspektivu” i “Mi smo…million glasova”, a pravi šok usledio je, poput Metalike u Atini par dana ranije, kada je KBO! zasvirao pravi, pravcati sirtaki!

KBO! Foto – Ilija Đukić

U vazduhu se osećao miris leta i girosa sve dok Vuja nije prešao na “California” i podsetio sve da je ovo ipak HC – hardcore/pank svirka, a ne veče na Olimpskoj regiji.

Potpuna ekstaza viđena je uz “Anarchy in the UK”, tokom koje smo primetili i Nebojšu Simeunovića Sabljara kako iz ćoška sluša KBO! i krajičkom oka gleda reakciju publike.

Na taktove “Ne dam ti svoju samoću” na bisu, na binu se popelo par fanova KBO! i dogodio se potpuni trijumf panka i zanimljiv domaći zadatak trija iz Kragujevca prema Dža ili Bu.

Šutka u publici i maltene Vujin gubitak glasa poslali su poruku publici da već sada mogu da idu kući, što je i bilo realno koliko su dobro zvučali, ali!

Eto preokreta na bini.

Sabljar se ozbiljno, kao i uvek, latio mikrofona i uz “Gasio sam mrak” najavio je fantastično veče benda koji sledeće godine puni čak 40 godina!

DŽA ILI BU – Foto – Ilija Đukić

Posle “Fliperaškog sna” Sabljar je pozdravio publiku koja je bila potpuno izmiksana. Bili su tu i srednjoškolci, ali i 60+ likovi kojima je trebalo nešto da ih žestoko prodrma pred vikend u najavi.

Energična “Rasprodaja” je podsećala sve na najblistavije dane rep hip hop grupe Sanšajn na steroidima, a onda se Sabljar malo posvetio i kontaktu s publikom pre hita “Droga i mladi”.

Pre toga čuli smo “Pomozi mi”, ali bez Zorana Marinkovića Marinka iz pank rok benda Bjesovi. Zanimljiv preokret u atmosferi, pošto se zaista osećalo kao da smo na nastupu Bjesova.

Ni tu nije bio kraj iznenađenjima – Sabljarova ekipa isporučila je obradu “Odiseje” Lea Martina u pank maniru, što je bio WOW trenutak posle kojeg smo svi lagano mogli kući, koliko je bilo dobro.

Međutim, to je samo bio uvod u “Staljina”, “Ustani i kreni”, “Večna lovišta” i ultimativni hit “Drugovi”.

Kraj je simbolično sačuvan za pesme “Revolucija” i “Diktatore”, valjda zato što su svi u publici znali šta to znači i šta će se dogoditi narednog dana u Beogradu.

DŽA ILI BU – Foto – Ilija Đukić

Facebook

Najčitanije