Srđan Gojković Gile – „Svi u našem bendu smo rešili da ćemo do kraja života da se bavimo rokenrolom“
Izuzetna atmosfera je zavladala u protekli petak, 8. maja u prodavnici diskografske kuće Jugoton u samom centru Beograda, u Nušićevoj ulici, kada je održana svečana i sjajno posećena promocija novog albuma „U magli sjaj“srpske i jugoslovenske rok grupe „Električni orgazam“.
Frontmen benda Srđan Gojković Gile je redom delio novu ploču i CD svojim kolegama, prijateljima, saradnicima i drugim ljubiteljima benda, u elegantnoj crnoj košulji, kao pravi rokenrol gospodin, dočekujući sve posetioce, kao pravi ljubazni domaćin.
I ostala rokerska ekipa je bila prisutna na promociji – gitarista Branislav Petrović Banana, bas gitarista Zoran Radomirović Švaba i bubnjar Blagoje Nedeljković Pače.
Odavno nije bilo toliko ljudi okupljenih u Jugotonu, i sam intimninji, kamerniji prostor nije bio dovoljan da primi sve zainteresovane da slušaju predstavljanje albuma, te su neki morali da ostanu i napolju i pomno prate razgovor o novom izdanju.
Novi studijski album „U magli sjaj“ u izdanju diskografske kuće Croatia Records/Jugoton, donosi novih 14 pesama:
Znam za put
Kupio sam kola – gost Zoran Kostić Cane
Sve o tebi
Nije ceo svet
Budi svoja planeta
Sad mi opet veruješ
Ne znam da l’ da čekam
Nisi dobra devojka – gost Anica Dobra
Ponekad znam
Gde je Barbara sad – gost Anica Dobra
Život nije običan
Recite mi to
Iza vremena
U magli sjaj .


Legendarni beogradski rokenrol sastav„Električni orgazam“ u susret objavljivanju novog albuma,predstavio je nedavno numeru „Iza vremena“, kao svoj prvi najavni singl.
Prema objavi diskografske kuće Croatia Records, navedena nova pesma najavila je snažno i energično izdanje koje vraća bend zvuku i izrazu s kojim su ostavili dubok trag na regionalnoj rok sceni.
Novi album muzički i stilski, najbliži je čuvenim remek delima „Distorzija“ (1986) i „A Um Bum“ (1999), oslanjajući se na sirovu energiju i direktan autorski izraz.
Sniman je tokom 2025. godine u studiju Klinika Petrović, kod Ivana Petrovića, miks je realizovan krajem 2025. i početkom 2026. godine u Studiju O, dok je remix radio Oliver Jovanović.
Producent albuma je upravo frontmen Srđan Gojković Gile, vizualni identitet izdanja oblikovao je Darko Kujundžić, uz Giletove crteže i fotografije slavnog Briana Rašića, dok je mastering potpisao Goran Martinac.
Poznato je već da na albumu gostuje više muzičara, među kojima se posebno izdvajajurokerski kolega, antologijski muzičarZoran Kostić Cane iz benda „Partibrejkers“, i Anica Dobra koja je s bendom sarađivala još 1992. godine na hit filmu „Crni bombarder“.
Novi album je stigao na tržište stiže CD i LP izdanje, a biće ga i na svim streaming servisima.

POSEBNA ATMOSFERA JE VLADALA U IŠČEKIVANJU NOVOG ALBUMA „U MAGLI SJAJ„
Natalija Cajić ispred kuće Jugoton je pozdravila sve prisutne na promociji albuma, na kojoj su govorili Srđan Gojković Gile i moderatorka – Olga Kepčija.
„Dragi ljudi, pozdravljam vas u ime Jugoton – Croatia Records-a i hvala vam što ste danas za nama. Mi danas u Jugotonu promovišemo novi CD i novu ploču kultnog benda „Električni orgazam“ koja nosi naziv „U magli sjaj“. Novih 14 pesama je pred nama, a ja želim da album poslušamo ovde danas premijerno“, navela je Natalija Cajić.
Ona je Cajić govorila o samoj atmosferi dok se čekalo da novi album ugleda svetlost muzičkog, diskografskog dana.
„Moram da vam prenesem neku atmosferu koja je vladala na relaciji Beograd – Zagreb i Zagreb – Beograd, dok smo iščekivali ovaj album. Bili smo svi izuzetno izbuđeni i srećni, i sa nestrpljenjem smo očekivali da ga vidimo i da ga držimo u rukama, da ga opipamo“, opisivala je Cajić emocije tokom čekanja albuma.
„Razgovarajući sa mnogim ljudima iz sveta muzike, novinarima i fanovima benda koji su nam se javljali prethodnih dana, svi imaju isto mišljenje, da ovaj album donosi onu energiju, koja je „Električni orgazam“ ustvari učinila kultnim, legendarnim bendom ovih prostora“, zaključila je Natalija Cajić i prepustila reč Giletu i Kepčiji.


SVAKI MUZIČKI UMETNIK MISLI DA MU JE NAJBOLJI POSLEDNJI ALBUM
Moderatorka razgovora sa Giletom bila je Olga Kepčija, poznata muzička novinarka sa Radio Beograda 202, koja često vodi razgovore sa rok muzičarima, kao što je na istom mestu nedavno bilo sa hrvatskim rokerom Juricom Pađenom, koji je promovisao novi album „Pali motore“ svoje grupe „Aerodrom“.
Olga Kepčija je navela da se nedavno čula telefonom sa Giletom i u glasu mu prepoznala posebno pozitivno raspoloženje i tu radost oko novog albuma, koji je tada trebalo da bude štampan i da izađe, odnosno, privodili su kraju realizaciju izdanja.
Gile je dodao da se čuo sa Kepčijom kada je usnimavanje albuma bilo gotovo, pred miksom.
„Tada sam naslutila u Giletovom glasu da će ovo biti mnogo dobar album, jer se Gile raduje, a Gile retko pokazuje emocije baš tako. Zaista sjajan album, ja sam ovi dane imala prilike da pogledam neke kritike, od onih koji su već preslušavali album, koji su rekli da je ovo možda najboji album u istoriji „Električnog orgazma“, rekla je radio novinarka Kepčija.
Gile je napomenuo da uglavnom svaki muzički autor za svoj poslednji album misli da je to njegov najbolji album, „tako da ima taj deo priče, mada, mislim, glupo je poređenje, ali svakako je ovo album koji smo mi zadovoljni i nadam se da će se i publici dopasti“.

NOVI ALBUM IPAK BEZ LJUBOMIRA ĐUKIĆA LJUBE
U razgovoru Kepčija je napomenula da novi album mnogi porede sa čuvenom „Distorzijom“, te da igrom slučaja, upravo taj album slavi jubilej – 40 godina od kako je objavljen – 1986. godine.
„Da, pa za razliku od predhodna dva albuma, koji su nastajali kroz neki džem sešn /jam session/, odnosno Banana, Ljuba i ja u studiju smo to imali, pa smo tako pravili pesme, ovde smo se vratili na ono što smo pre ta dva albuma radili, a to je da neko donese gotovu pesmu, i da onda bend to izaranžira. Tako da je ovo možda povratak na te neke jednostavnije forme i na neku klasičnu rok pesmu, da tako kažem“, objasnio je Gilenastajanje novog albuma „U magli sjaj“.
Frontmen benda se osvrnuo na činjenicu da su sada ponovo rokenrol četvorka, odnosno kvartet, a ne kvintet, aludirajući na činjenicu da je Ljubomir Ljuba Đukić /vokal, klavijaturista, tekstopisac/ izašao iz benda, što je zanimalo Olgu Kepčiju da se malo pojasni.
„Tako je, da. Sada smo kvartet. Ova postava je prilično, sad već stabilna – Banana, Švaba i ja sviramo još od 1985. godine. Znači, godinu dana pre nego što je izašla „Distorzija“. Neverovatno je da je Pače već 26 godina bubnjar u našem bendu. U tu bazičnu postavu došao je Ljuba 2004. godine, kada se vratio tada u bend, i negde početkom prošle godine, zapravo je počeo njegov izlazak iz benda. Sve je to bilo na njegovu inicijativu. Mislim, nije bio nekakve svađe, ili slično, jednostavno je Ljuba osetio malo, možda i godine, i zamor od tempa kojim radi ovaj bend. Tako da je od tog tenutka krenuo taj Ljubin izlazak“, otkrio je Gile celu priču oko Ljubine odluke da više ne bude deo grupe „Električni orgazam“.
Onda je Gile dalje pojasnio kako je sve to izgledalo kroz razvojni put odlaska i naglasio da su svi u bendu bili sigurni da će Ljuba Đukić ipak biti deo novog albuma, kada su krenuli da ga snimaju, čak je Gile i slao demo snimke Ljubi tokom procesa rada.

NAS ČETVORICA U BENDU SMO SE JOŠ KAO KLINCI OPREDELILI DA ŽELIMO CEO ŽIVOT DA BUDEMO PROFESIONALNI MUZIČARI
„Međutim, onda je Ljuba prvo krenuo – hajde odsvirajte ovaj koncert bez mene, zatim – hajde svirajte i ovaj bez mene, i onda je došao – hej, ajde snimite ovaj album bez mene.
Tako da je to bila neka lagana faza njegovog izlaska iz benda. Opet, kao što rekoh, nije bilo nikakve svađe, mi smo u prijateljskim odnosima, često smo u kontaktu. Ljuba je u Indiji već mesecima“, napomenuo je Srđan Gojković.
Olga Kepčija je konstatovala da se možda tu neko umorio, osetio godine, a da opet njoj i Gile i ostala ekipa – Švaba, Banana i Pače deluju kao da su i dalje u 80-im godinama, na njima se godine uopšte ne vide, jer su i dalje sa jako puno energije na sceni kada sviraju koncert, lider grupe je ostavio svoje mišljenje na ovu temu.
„Da, nas četvorica u bendu smo se već, kao klinci, opredelili da želimo ceo život da budemo profesionalni muzičari, da je to jedino čime ćemo se baviti. Kad smo bili klinci, na početku, neki su, možda želeli da završe fakultet, da se ožene, ili već, ne znam kako to obično ide, a mi smo od starta, sve bacili na tu kartu, da se profesionalno do kraja života bajemo muzikom“, iskreno je sve otkrio Gile o želji da provede ceo život na sceni.


NOVI ALBUM JE VRLO SPECIFIČAN, NEKE PESME POSTOJE U RASPONU OD 20 GODINA
Olga Kepčija je otkrila svoj favorit sa novog albuma – pesma „Gde je Barbara sad“, u kome gostuje glumica Anica Dobra.
Gile se nadovezao da je upravo ta numera planirani sledeći singl i da ovih dana završavaju spot za tu kompoziciju.
Moderatorka je ocenila da je novi album vrlo drugačiji, te da imaju i brze i sporije pesme.
Gile smatra da je „U magli sjaj“ veoma specifičan album, jer su ovo neke pesme koje on ima u rasponu od 20 godina.
„Čak su u nekim periodima neke od tih pesama bile zamišljene za moje potencijalne solo projekte, koji se ustvari na kraju nisu ostvarili. Tako je jedna pesma bila planirana u saradnji sa Nebojšom Ignjatovićem, profesorom kontrabasa, koji je sada u penziji, sa Muzičke akademije. Imali smo ideju da pravimo neki akustik trio i tu su te neke pesme, koje smo svirali, ali na kraju se ništa od toga nije desilo“, deo po deo planova i ideja nam je otkrivao Gile u nastajanju novog albuma.
„Onda postoji deo pesama koje sam ja krenuo da stvaram sa Damjanom Dašićem i bendom „Magic Bush“, posle one naše koncertne turneje. Tako je bila jedna ideja da bismo mogli da radimo neki novi studijski materijali. To smo krenuli da radimo, ušli smo u proces, ali tu su nas druge stvari sprečile, jer svako ima svoj bend, život nas je malo odvukao u razne pravce, tako da se to nije desilo“ – ovim je Gile razjasnio te pojedinosti, jer javnost nije bila upoznata oko činjenice zašto nije realizovan više puta najavljen studijski album satava „Gile i Magic Bush“.
Oni su kao bend postojali nekoliko godina, bio je to paralelni sastav Gileta, gde su predstavljene retko svirane pesme iz opusa „Električnog orgazma“ i njegove solo karijere, kompozicije primenjene muzike za film, TV i pozorište.
I sam bend „Gile i Magic Bush“ prestao je iznenada da postoji, čak više ne ni koncertno.
Snimili su jedan live album 2019. godine sa koncerta u Domu omladine Beograda.



ANICA DOBRA PONOVO SA BENDOM U PESMI „GDE JE BARBARA SAD“ – OMAŽ KULTNOM OMNIBUS FILMU „KAKO JE PROPAO ROKENROL“
Lider Gile je ispričao da je u saradnji sa rok grupom „Magic Bush“ došlo do toga da je jedna od tih pesama bila i „Gde je Barbara sad“, na kojoj je vokalno gostovala Anica Dobra, što je povezano sa čuvenim jugoslovenskim, antologijskim filmom „Kako je propao rokenrol“ – omnibus osvarenju iz tri posebne priče.
Za taj film iz 1989. godine, muziku su komponovali – Srđan Gojković Gile, Dušan Kojić Koja /Disciplina kičme/ i nažalost pokojni, neprežaljeni Vlada Divljan.
„Cela pesma je krenula od toga, da je jednog dana Damijan Dašić, slušajući soundtrack za film „Kako je propao rokenrol“, istakao jednu moju instrumentalnu temu na akustičnoj gitari, koja se zvala „Barbarina tema“. I onda su Marko Ćalić Čaki i Damjan došli na ideju da od toga napravimo pesmu. I tako su oni sami nešto napravili, a bilo je i neko pevanje.
Onda sam ja promenio to pevanje, napravio sam neko totalno drugo pevanje, tako da u tom celom radu je ustvari nastala pesma „Gde je Barbara sad“. I onda sam napisao taj tekst, koji je u vezi sa likom Anice Dobre u filmu „Kako je propao rokenrol“, koji je bio Barbara. I cela pesma je zapravo na neki način omaž tom filmu, i Anici, kao ekipi koja je radila taj film“, takođe je publici sve potanko otkrivao Gile, time je približio nastajanje pojedinih pesama.
Naredni singl „Gde je Barbara sad“, svakako će postati novi hit benda, barem se tako očekuje, posebno i zbog saradnje sa Anicom Dobrom.
Njihov ogroman hit „Svečane bele košulje“ za antologijski film „Crni bombarder“ /1992/ prema scenariju pokojnog Aleksandra Barišića i u režiji Darka Bajića, istinsko je remek delo modernog rokenrola, numera koju možete slušati svaki dan po ceo dan, a da vam nikada nimalo ne dosadi.
Anica Dobra kao vokal je tu bila apsolutno vanserijska i izvanredna, kao i na drugim pesmama iz filma „Hodam sad kao zombi“, i inače u tom ostvarenju je glumila – rok pevačicu u koju se zaljubljuje drčni radio voditelj u tumačenu Dragana Bjelogrlića.
Sjajne uloge u filmu su ostvarili i Srđan Žika Todorović, Bogdan Diklić, Petar Božović i kao pomahnitali negativac, nažalost pokojni Žarko Laušević.
Srđan Gojković je najavio da je muzički video spot za pesmu „Gde je Barbara sad“ sada već u završnoj fazi montaže, i podelio sa publikom i to da se sam spot prema ideji završava identično kao u filmu, odnosno to je rimejk scene na samom kraju tog segmenta ovog omnibus filma, čiji je naziv „Nije sve u ljubavi, ima nešto i u lovi“. Upravo za tu filmsku priču je Gile komponovao muziku.




NOVI ALBUM „U MAGLI SJAJ“– SAVRŠEN SAUNDTREK ZA OVO PROLEĆE I LETO U ŽANRU – POWER POP
Olga Kepčija se nadovezala na reč koja je spomenuta – saundtrek /soundtrack/, i citirala analitični tekst Aleksandra S. Jankovića, koji kažeda je ovaj album savršen saundtrek za ovo proleće i leto.
Na ovu konstataciju Gile nam nije ostao dužan svoj komentar i viđenje stvari.
„Jeste, mislim, ako bi žanrovski trebalo da odredim ovaj album, ja bih rekao da spada u žanr – power pop, a to su kratke, melodične, brze pesme. Neke su akustične, neke električne, rekao bih da im je to neki zajednički imenitelj. I takođe album ide posle zime, vreme kad sunce ponovo grane, i svi su ljudi malo bolje raspoloženi. I u tom smislu, zaista, jeste, idealan saundtrek za proleće, leto i ranu jesen“, složio se Gile sa ocenom Aleksandra S. Jankovića.
Osim Anice Dobre i Damjana Dašića, koji su spomenuti, na albumu gostuju mnogi muzičari, a Gile ističe da je među najpoznatijim gostima, pored Anice, svakako Zoran Kostić Cane, pevač,tekstopisac i frontmen rok grupe „Partibrejkers“, koji je u duetu sa bendom otpevao numeru „Kupio sam kola“i za tu pesmu će kroz mesec dana, prema planu, snimati spot.
Anica Dobra, osim numere „Gde je sad Barbara“, pevala je i pesmu „Nisi dobra devojka“na novom albumu„U magli sjaj“.



VAŽNO JE DA UMETNIK ZADRŽI DETE U SEBI – TAKAV JE I MOJ STIL CRTANJA
Omot budi veoma lepo raspoloženje, kako je primetila Olga Kepčija, te ju je zanimalo ko je autor divnih crteža.
„Ja sam radio omot, iako vidim po Facebooku ljudi pišu, misle da je to nacrtala moja ćerka“, kaže Gile uz iskren osmeh i smeh i dale nastavlja – „Čak su ubeđeni u to, ali dobro, valjda imamo sličan stil. Ja mislim da je za svakog ko se bavi nekim umetničkim delovanjem, jako bitno da zadrži dete u sebi. Kad kažem dete u sebi, mislim pre svega na taj način igre, otvorenosti, pozitivizma i tako dalje, što deca imaju. I da mnogi ljudi to kasnije godinama neminovno izgube. A ja sam se nekako trudio da to zadržim i onda takav je i moj stil crtanja. Više i ne znam koji je po redu omot albuma koji ja stvaram. Još na prvom albumu benda ja sam dizajnirao omot“, otkrio je Gile čitavu istoriju svoje kreativnosti na albumima, odnosno njihovim omotima.
Takođe, Gile je podsetio je auditorijum i na činjenicu u vezi sa albumom „Distorzija“, da je slike napravio svetski fotograf Branislav Brian Rašić, koji je uradio fotografije i za novi album „U magli sjaj“.
„Tako da imamo i tu vezu sa Rašom, koji je naš stari prijatelj i saradnik. I eto, to su neke veze“, napomenu je Gile.
Taj talenat ide sa tim da je Gile pre muzike želeo da bude slikar, i na ovaj način mu je želja uslišena, jer oslikava omote na izdanjima svog benda.
Osim toga, Gile je imao želju da bude književnik, da baš upiše književnost na Filološkom fakultetu, i kao tekstopisac pesama svoje grupe, i tu želju je ispunio.
Onda, poželeo je da bude i glumac, i to je ostvario, jer u spotovima on na neki način glumi, kao i kada je na sceni.

NAJVESELIJI ALBUM GRUPE KAO ANTIDOT U OVA TMURNA VREMENA
Olga Kepčija je podsetila da i rokerske legende „The Rolling Stones“ imaju novi album ove godine, što ona smatra da je važna veza sa „Električnim orgazmom“.
Gile je dodao da ove godine i slavni Paul McCartney, jedan od liverpulske četvorke benda „The Beatles“, ima takođe novi album, kao i „The Rolling Stones“, što ga veoma raduje.
„Mislim da je poznato da su meni omiljeni bendovi „Bitlsi“ i „Roling Stonsi“, tako da ne bi bilo loše da paralelno imamo promocije svojih albuma“, dosetio se Gile te ideje.
Da li je ovo najveseliji album koji su objavili, pitanje je koje je zanimalo Olgu Kepčiju.
„Da, neki kažu da ovo jeste najveseliji album „Električnog orgazma“ do sada, izgleda da je u ova tmurna vremena potreban neki antidot da se malo izbalansiramo. Tako muzika često služi da popravi ljudima raspoloženje. Nadam se da će ovaj naš album popravljati ljudima raspoloženje, od danas, kad ga budu slušali“, smatra Gile.

VIŠE JUBILEJA „ELEKTRIČNOG ORGAZMA“ SE SLAVI OVE GODINE – ZAKAZAN KONCERT 11. DECEMBRA U MTS DVORANI
Kepčija je podsetila na mnoge razne jubileje grupe „Električni orgazam“ koji su obeleženi u poslednjem periodu – 45 godina postojanja benda, 45 godina od albuma „Paket aranžman“, sada i 40 godina od sjajnog albuma „Distorzija“ /1986/, i navela nekoliko raznih reizdanja albuma, kao što je bio sedmi studijski materjal „Zašto da ne“ /1994/.
Gile na to kaže da su kao bend bili veoma vredni u prošlosti, i da sada ta reizdanja stižu kao nekim logičnim ciklusom.
„Uvek sam bio u tom fazonu da i unutar tako jedne ludačke formacije kakav je rokenrol bend, mora da u svojoj srži postoje – rad, red i disciplina. Da toga nije bilo, sigurno bend ne bi postojao 46 godina“, naglasio je Gile i onda se sa Kepčijom osvrnuo na predstojeći koncert na zimu u Beogradu.
Povoda ima više – najnoviji album „U magli sjaj“, 40 godina antologijskog albuma „Distorzija“.
Koncert je zakazan za 11. decembar ove godine, treći put u Mts Dvorani, nakon decembra 2021. i decembra 2023. godine.
„Da, dve godine smo svirali koncerte u Domu omladine Beograda, sad se opet vraćamo malo u Mts Dvoranu i mislim da je ovaj naš novi album baš onako super za taj prostor. Takođe, pre tog koncerta će izaći i „Distorzija“ na negde, tamo jesen, zimu, kao reizdanje. Ovog puta plan je da to bude dupli album „Distorzija“, na drugoj ploči će biti demo-snimci, i interesantno je da je demo-snimke snimao Švaba, koji tada još uvek nije bio u bendu, što je jedna mala priča u vezi demo-snimaka. Osim toga, biće i živi snimci iz tog perioda – turneja sa „Distorzijom“, što će biti na drugoj ploči. A prva ploča će biti novi remaster“, sve je potanko objasnio Gile.
Olga Kepčija je navela da je 2026. definitivno godina „Električnog orgazma“ upravo u pogledu tolikih izdanja i reizdanja.
Gile je na to podsetio da je ove godine plan da budu objavljena dva dvostruka i jedan novi studijski album – prvo je objavljeno duplo reizdanje albuma „Zašto da ne“, zatim „U magli sjaj“ kao najnoviji, i spomenuta „Distorzija“ kao dvostruki album.
Takođe, Gile je otkrio da je navedeni sedmi album „Zašto da ne“, objavljen prvo u Hrvatskoj, u izdanju diskografske kuće „Croatia Records“, a onda u Srbiji, zbog problema čekanja na carini, malo je kasnio, te je izašao ove godine, i zaključio na ovu temu – „tako da u Srbiji imamo dva dupla albuma i jedan novi studijski album“.

U OVIM LUDAČKIM, MRAČNIM VREMENIMA UVEK POSTOJI NEKO SVETLO NA KRAJU TUNELA ILI SJAJ U MAGLI
Srđan Gojković Gile je odgovarao na pitanja posetilaca, tako da je govorio na temu kada je krenulo snimanje novog albuma i napomenuo je da je sve počelo pre malo više od godinu dana, početkom 2025. godine.
„Mislim da smo u aprilu 2025. snimali u studiju kod Ivana Petrovića, a to je inače studio u kome „Partibrejkers“, još neki bendovi i mi imamo probe. Ja sam se opredelio za taj prostor, zato što mi je u radu veoma potrebna opuštena, prirodna atmosfera unutar samog studija, da nije suviše onako kao kad dođeš kod zubara, nego da je bend opušten. A, onda smo se prebacili u Studio O kod Olivera Jovanovića, našeg takođe starog saradnika i kod njega smo uradili remiks“, objasnio je Gile ceo proces snimanja najnovijeg albuma u dva studija.
Onda se lider, tekstopisac, kompozitor, aranžer, pevač i gitarista grupe „Električni orgazam“ osvrnuo i na sam naziv albuma „U magli sjaj“, i podvukao da je to ime jedne od pesama na albumu, za koji je radio muziku i tekst, dok aranžman potpisuje sa Damjanom Dašićem i Branislavom Petrovićem Bananom, kolegom iz samog benda.
„Iskreno, otpredelio sam se da to bude naziv jedne od pesama i nekako mi je ta sama rečenica „U magli sjaj“ najbolje odslikavala i to šta album u sebi nosi, da smo u nekim turbulentnim, ludačkim, možda zamagljenim, mračnim vremenima, ali da uvek postoji neko svetlo na kraju tunela ili sjaj u magli“, detaljno je objasnio Gile svoju inspiraciju za naziv albuma i istoimene pesme na izdanju.

SVIRAMO VIŠE NEGO IKAD – PRIJA NAM TEMPO OD 20 DO 30 KONCERATA GODIŠNJE
Olga Kepčija je podsetila Gileta da je pričao pre izvesnog vremena na putu za Kragujevac, gde je bend imao koncert –„Ne znam šta je ovo, ali sviramo više nego ikad“, te ju je zanimalo da li i dalje planiraju da sviraju baš tako – više nego ikad.
„Da, pa dobro, mi inače imamo priliku da sviramo 20 do 30 koncerata godišnje i to je neki tempo koji nam u ovim godinama odgovara. Ne bi ni želeli, i verovatno bi bilo i naporno da putujemo nešto više od toga. Eto, to nam je sada neki tempo koji nam savršeno odgovara. Tako da, jeste, planiramo da sviramo što više“, istakao je Gile dalji plan sa koncertnim aktivnostima koje ih čekaju po Srbiji, regionu, inostranstvu.
Na samom kraju, frontmen benda je objasnio da će na svim predstojećim koncertima nadalje svakako promovisati novi album „U magli sjaj“, tako što će svirati neke pesme sa najnovijeg izdanja.
„Mi već od drugog albuma „Lišće prekriva Lisabon“ ne sviramo ceo album na koncertima. Sada je već tu puno naših albuma i koncertna publika ipak očekuje da čuje neke hitove uz koje su odrastali, i tako da je taj repertoar uvek neki kompromis između, da kažemo, Greatest hits liste i novih pesama, i videćemo, verovatno ćemo četiri pesme svirati sa novog albuma, ili tako nešto“, zaključio je Gile ovu temu.
Gile je ponovo naglasio da je fotografije za novi album radio Branislav Brian Rašić – „naš stari saradnik još od novotalasnih dana“, inače svetski umetnik koji je realizovao impresivne fotografije mnogih svetskih muzičara, od kompletnog benda „The Rolling Stones“do David-a Bowie-a.
Uključio se u razgovor iz publike upravo i Brian Rašić i podsetio da se poznaje sa Giletom i bendom punih 45 godina.
„Prošlo je 45 godina od kada smo se slikali na prvom albumu. Bio je to januar 1981. godine, i sada smo se slikali 28. januara ove godine“, podsetio je Brian Rašić na čitavu rok istoriju.
„Onda stvarno ima više jubileja ove godine“, uz osmeh je zaključio ovu promociju Srđan Gojković Gile.

POZNATI NA PROMOCIJI ALBUMA
Dalje se slušao ceo album na ploči, svih 14 pesama, dok su članovi benda ELEKTRIČNI ORGAZAM potpisivali primerke izdanja na ploči i disku – CD-u.
Veliki broj ljudi iz sveta muzike bio je prisutan na promociji albuma:
– Nikola Čuturilo Čutura /u jednom periodu je bio član „Električnog orgazma“, kada je svirao sa njima turneju 1984. godine/,
Bojan Slačala /frontmen elektro noise alternativnog rok benda „Artan Lili“/,
Damjan Dašić /saradnik benda „Električni orgazam“, ko-lider dva sastava – „The BestBeat“ – The Beatles tribute i „Magic Bush“/,
Miodrag Cicović – Mickey Straight /lider, vokal i gitara alternativnog rok benda „Straight Mickey and the Boyz“/,
pop muzičarka Extra Nena,
rok publicisti i novinari – Aleksandar Žikić, Ivan Ivačković, Petar Janjatović,
bivši pank rok muzičar, novinar, književnik – Branko Rosić,
kao i Aleksandar S. Janković, veliki prijatelj benda, diplomirani dramaturg i profesor istorije filma na Fakultetu dramskih umetnosti /FDU/, filmski i muzički kritičar,
i mnogi drugi.

Dolazak Ljubomira Ljube Đukića na promociju – veliko iznenađenje za sve
Na veliko iznenađenje samog benda i publike, odjednom se na promociji no og albuma pojavio i – LJUBA ĐUKIĆ. Odmah se pozdravio sa članovima benda i sa liderom Giletom, i samo mu je rekao – „Pa evo, možemo da se zagrlimo? “, i onda su se obojica zagrlili kao veliki prijatelji i muzički saborci.
Kako nam je otkrio u neformalnom razgovoru, Ljuba se vratio pre neki dan iz Indije i došao da poseti sada već bivše kolege iz benda na promociji novog izdanja.
Uz našu konstataciju da veoma nedostaje bendu, da ga vidimo na bini na vokalu i klavijaturama, Ljuba se samo zagonetno nasmešio, i negde ostavio otvorena vrata za ovu priču. Mogući nastavak nas čeka, vreme će pokazati da li je ovo samo trenutna Ljubina faza koja je dovela do pauze u bendu, ili je definitivna odluka da stavi tačku.
Uglavnom, Ljuba je bio veoma srećan povodom izlaska novog albuma, prijalo mu je da se vidi sa celim bendom i svim fanovima „Električnog orgazma“.

Kompletna autorska ekipa na albumu „U magli sjaj“ je pred vama, pesmu po pesmu.
ZNAM ZA PUT
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Nebojša Ignjatović
KUPIO SAM KOLA
Gost – Zoran Kostić Cane /Partibrejkers/
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Damjan Dašić, Branislav Petrović Banana
SVE O TEBI
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Nebojša Ignjatović
NIJE CEO SVET
Muzika i aranžman – Srđan Gojković Gile, Damjan Dašić
Tekst – Srđan Gojković Gile
BUDI SVOJA PLANETA
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Damjan Dašić
SAD MI OPET VERUJEŠ
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Nebojša Ignjatović
NE ZNAM DA L’ DA ČEKAM
Muzika i aranžman – Branislav Petrović Banana
Tekst – Srđan Gojković Gile
NISI DOBRA DEVOJKA
Gost – Anica Dobra
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Damjan Dašić
PONEKAD ZNAM
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Nebojša Ignjatović
GDE JE BARBARA SAD
Gost – Anica Dobra
Muzika i aranžman – Srđan Gojković Gile, Damjan Dašić, Marko Ćalić
Tekst – Srđan Gojković Gile
ŽIVOT NIJE OBIČAN
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Nebojša Ignjatović
RECITE MI TO
Muzika, tekst i aranžman – Branislav Petrović Banana
IZA VREMENA
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Damjan Dašić, Branislav Petrović Banana
U MAGLI SJAJ
Muzika i tekst – Srđan Gojković Gile
Aranžman – Srđan Gojković Gile, Damjan Dašić, Branislav Petrović Banana

NAJAVA SNIMANJA NOVOG SPOTA SA SLIKAMA
Na društvenim mrežama pojavili su se kadrovi sa snimanja video spota za novi singl „Gde je Barbara sad“ u kome gostuje Anica Dobra.
Na setu je ceo kvartet bend Električni orgazam sa popularnom glumicom Anicom Dobrom, dok režiju potpisuje spomenuti muzičar Mickey Straight, prvi čovek grupe „Straight Mickey and the Boyz“.
Premijera spota nas očekuje u petak, 15 maja.
Drugi pišu o promociji albuma
Natalija Cajić ispred Jugotona napisala je sledeće redove na društvenim mrežama povodom promovisanja albuma. Njene redove prenosimo u celosti.
„U prepunom Jugotonu i prepunom delu Nušićeve ulice, održana je promocija novog albuma „U magli sjaj“ grupe Električni Orgazam
Brojni prijatelji benda, fanovi i ljubitelji dobre muzike imali su priliku da se druže sa članovima benda, razmene utiske o novom izdanju i obezbede svoj primerak albuma na LP-u i CD-u sa potpisima članova grupe.
Hvala svima koji su danas bili deo sjajne atmosfere i zajedno sa nama proslavili izlazak albuma „U magli sjaj“! “.




NAJAVA KONCERTA „ELEKTRIČNOG ORGAZMA“ 11. DECEMBRA U MTS DVORANI
„Distorzija“ ponovo grmi: „Električni orgazam“ 11. decembra u mts Dvorani slavi jubilej i promoviše novi album
Mts Dvorana sa ponosom najavljuje –
„Električni orgazam“, kultna institucija domaćeg rokenrola, vraća se po treći put trijumfalno u mts Dvoranu u petak, 11. decembra od 20 časova, koncertom koji objedinjuje novo poglavlje benda i nasleđe koje traje gotovo pola veka.
Nakon osam godina diskografske pauze, bend pred publikom premijerno predstavlja pesmesa novog albuma „U magli sjaj“.
Biće to prilika da se svež i dugo iščekivan materijal čuje uživo, u punoj koncertnoj snazi.
Istovremeno, ovaj koncert nosi i snažan jubilej – 40 godina od kultne „Distorzije“. Pesme koje su obeležile generacije ponovo će odjeknuti u punom intenzitetu, u pažljivo odabranom setu koji vraća duh vremena, ali i potvrđuje njihovu trajnost.
Uz to, set-listu će, kao i uvek, činiti nezaobilazni klasici koji već 46 godina čine okosnicu njihove koncertne energije.
Ovu koncertnu svetkovinu izneće udarna postava benda – Gile, Švaba, Banana i Pače, rokenrol mašinerija koja decenijama suvereno vlada binama širom regiona, garantujući zvuk i energiju po kojoj je „Električni orgazam“ postao živa legenda.
Treći susret benda i mts Dvorane biće istinski rock spektakl – uz specijalne goste, čija će imena tek biti vremenom objavljena, atmosfera će dobiti dodatnu dimenziju i pretvoriti veče u pravu muzičku proslavu kvalitetne muzike koju volimo decenijama.
Ovo nije samo koncert, već spoj novog i legendarnog, trenutka i istorije – u jednoj od najlepših i najsvečanijih sala prestonice.
Beograd, 11. decembar – veče kada se prošlost i budućnost „Električnog orgazma„ susreću na istoj bini, najavili su iz Mts Dvorane.
Podsetimo se istorije – beogradski rokenrol bend ELEKTRIČNI ORGAZAM nastao je na datum Srpske nove godine 13. januara 1980. godine u kafani Mornar u samom centru prestonice, nakon što su članovi benda gledali veliki koncert makedonske rock – jazz – etno – blues benda „Leb i sol“, na čelu sa gitaristom i kompozitorom Vlatkom Stefanovskim.

RECENZIJE ALBUMA „U MAGLI SJAJ„
Jedini saundtrek za Srbiju ovog proleća i leta ! ! !
Piše Aleksandar S. Janković
Najbolji beogradski bend, Električni orgazam, ima novi album – “U magli sjaj”. I on im je možda i najbolji…
Osmog maja 2026, izašao je najnoviji, dvanaesti po redu album najdugovečnijeg i verovatno najboljeg beogradskog benda, Električni orgazam, osnovanog januara 1980. u kafani „Mornar“. „U magli sjaj“ je možda i najbolji album benda koji krca četres šestu, a uzeo je četres sedmu godinu postojanja.
Poslednjih desetak i plus godina, bend je u situaciji da zahvaljujući revnosnom izdavaču (Jugoton/Croatia Records) ima nekoliko briljantnih vinilnih reizdanja, a tek će kad malo kasnije ove godine krene obeležavanje 40 godina od poslovično najpoznatijeg albuma „Distorzija“.
Gazda na bend, Srđan Gojković je neverovatno krepak, fokusiran, i uz mladalački entuzijazam i decenijski kolekcionarski staž, predano kontroliše sve aspekte karijere, što ga čini zaista jedinstvenom pojavom na ovim meridijanima.
Ako iza sebe imate 12 studijskih albuma, desetak živih (jedan na bluray izdanju) i više od pet kompilacijskih (box set jugoton izdanja), plus solo karijera, filmska muzika, pa opet, reizdanja istih, sviranja koncerata, par dokumentarnih filmova, a nemate PR službu, onda ste u ozbiljnom problemu, ili ste ovan u horoskopu.
U ovakvoj konstelaciji stvari verovatno nije bio ni jedan (poznati bend), jer reizdanja i povratničke karijere predstavljaju nostalgični narativ velikih, većih i ne toliko velikih zvezda iz raznih vremenskih sazvežđa. Iako je reč o kafanskoj priči, naravno da će neko da izvuče Pola Makartnija, Boba Dilana pa čak i Lu Rida koji su dobrano uživali u ponovnim otkrivanjima starih i novijih generacija preko večitog prepakivanja ali i snimanja novog materijala.
Potonja dva namćora neće uvek biti u komercijalnom hijatusu, ali su svi nabrojani još od tinejdžerstva u muzičkom biznisu. Baš kao Srđan Gojković koji je imao nepunih 19 kada je na pepelu Hipnotisanog pileta osnovao Električni orgazam.
A upravo tada, kada je bendu dao neplaćeno (1989-1992), ostao je u modalitetu stvaranja. I čak iako ne pratite bend, uvek će se pojaviti neki bilbord ili plakat koji će ukazati na dugovečnost, sklonost ka obeležavanjima godišnjica u kome su uvek tu neki poznati gosti.
Dva najoptimističnija momenta imaju gošću, Anicu Dobru, na pratećem ili glavnom vokalu. Ako pomislite posle „Nisi dobra devojka“ da ne može bolje, onda stiže „Gde je Barbara sada?“, još jedna od pesama koja postoji oduvek.
Takođe, tu su i dva, ne baš obavezno simbiozna fenomena, nepatvorena strast benda da svira i stvara nepatvorena želja publike (domaće, glokalne, regionalne i dijasporne) da i dalje sluša ne baš fotogenične penzose koji tvrde da su veliki rok bend.
Prethodni album „Gde smo sad?“ izašao je pre osam godina i predstavljao je mračniji, introspektivniji, eksperimentatorski doživljaj sveta koji kao da je pokušao da otuđi sopstvenu publiku posle osunčanog fanki seksi izdanja „To što vidiš to i jeste“ (2010).
Međutim, Ljubine klavijature (a i glas) i dalje su u glavnoj ulozi, bluz valeri dominiraju, kao i lepljiva atmosfera posleponoćnog umora. Što ne bi bilo zgoreg da je ovo poslednji bendov album, da se oseti patina, rasprše iluzije o nekom pop diskursu i da kritičari, a i publika, više poštuju nego vole ovaj album.
A onda su se desile neke tektonske promene, frontmen je postao otac ženskog deteta (muško je već odraslo), a Đukić je spakovao klavijature, otišao u dalek svet i sveo bend (ponovo) na bazičnu postavu: dve gitare, bubanj i bas. Onda se između svetskih i domaćih nastupa čulo da se snima novi album.
Kada dva puta za 45 godina trajanja benda ostanete bez ključnog ili, da se neko ne uvredi, veoma važnog člana benda koji je unikatno bojio neku veličanstvenu soničnu raskoš, ali i naginjao ka mračnim eksperimentima, onda su očekivanja (pre)velika.
Ova Srbija maja 2026. ne zaslužuje ovaj prozak od albuma. A možda je „U magli sjaj“ jedini mogući saundtrek za Srbiju proleća i leta 2026. Ovo je najžovijalniji, tj. najsrećniji album Električnog orgazma; iako se poigrava sa hipi bižuterijom, ovo nije LSD.
Iako se rukopisom najviše naslanja na „A um bum“, a i političkim bezizlazom, ovaj album nije prepisivao istu lekciju.
Kao i sa „Distorzijom“ pre 40 godina, postoji nedvosmislen osećaj da većina ovih pesama postoji kod nekih drugih izvođača. Kritičar sa gabaritnom kilometražom naprezaće se da se seti odakle je ova melodija ili promena akorda. Ali kako to uvek biva, kada sumnja prestane, ostaje euforija.
Prvi singl, „Iza vremena“, tendenciozno ili ne, odvukao je na potpuno pogrešan trag u odnosu na ostalih 13 albuma. Zamislite da Bitlsi izdaju „Everybody Got Something to Hide Except Me and My Monkey“ kao prvi singl sa nadolazećeg novog (belog) albuma.
Da li je „U magli sjaj“ Beli album? Mogao bi da bude. I još nešto, ako je „Distorzija“ Stonsi, ovaj album su Bitlsi.
Dramaturgija je besprekorna, tj. raspored pesama, a to je uvek bila jedna od najjačih (potpuno potcenjenih) veština benda. Pokušajte eksperiment: pustite završnu sa „Gde smo sad“, „Okašuka šakata“, a onda odmah A1 sa novog albuma „Znam za put“, dvominutni akustični dragulj koji stane in medias res i kreće bluz dijalog DJ Gilespija sa DJ Cančugom (Zoran Kostić Cane), budući singl i instant klasik. Čuli ste negde ranije? Naravno.
Lirski, Gojković nigde ne ide od samih početaka benda i gotovo uvek su to jednostavni, ali i začudni nivoi ljubavnog i partnerskog odnosa, uz fine, ponekad duhovite alegorije.
Tamo gde nam je Ljuba Đukić često nudio scenografiju poznog Bukovskog, Branislav Petrović Banana u svojim kompozitorskim uradcima predstavlja savest ovog albuma, tj. deo rutinskog zvuka Orgazma, koji se i vokalno savršeno uklapa u ovaj osećaj.
Ako veličanstvena i ogoljena „Sad mi opet veruješ“ zaliči na The Stone Roses minijaturu „Your Star Will Shine“, to je zato što može da zaliči i na solo Lenona, pa čak i Nika Drejka. Ili možda na onu koju smo zaboravili, „Svet je samo barka koja plovi“, za rimejk TV serije „Pozorište u kući“. A melodije ionako plutaju u kosmosu dok ih neko nekim misticizmom ne skine i raspiše.
Dva najoptimističnija momenta imaju gošću, Anicu Dobru, na pratećem ili glavnom vokalu. Ako pomislite posle „Nisi dobra devojka“ da ne može bolje, onda stiže „Gde je Barbara sada?“, još jedna od pesama koja postoji oduvek i koja je brokatni omaž Barbari koja se pojavljuje u filmu „Kako je propao rokenrol“ u glumačkom zadatku Anice Dobre, gde je baš Gile komponovao muziku pre 37 godina. Himnični refren najavljuje bogat koncertni život.
Između ova dva „Dobra“ ugođaja imamo akustični intermeco „Ponekad znam“, u kome autor zna da sunce dolazi mimo svih iskušenja.
Politička pesma? Nikako. Civilizacijski osvrt na naše stanje i muzički melem za sve nas koji posle svega imamo strepnje, sumnje i stranputice prema bliskoj budućnosti. Kamuflirana politička pesma? Možda.
Naslovna pesma ostavljena je za kraj; to jeste hipi san koji poseduje daleko sećanje na „Ovo je za kraj“ sa Giletovog solo albuma „Evo sad vidiš da može“, ali uz finu intonaciju zašto volimo Bitlse. Album snimljen od strane onih koji se i dalje lože, snimljen da nam olakša momentum svakodnevnih duševnih kovitlaca.
Sluša se kao album i ne preskaču se delovi gde se čuje didžeridu, drevni aboridžinski instrument. Neko iz benda kaže: „Ovo je naš najbolji album“. Izgleda.

————————————————————————————————————-
Piše – Aleksandar Saša Janković,
vokal i lider benda „Instant Karma“ iz Zrenjanina
/žanr – ritam i bluz, rokenrol, psihodelični rok/
Električni Orgazam je snimio neviđen album..
Mislim stvarno nisam ništa očekivao od njih bar ne veliki album.. Poslednji album koji me je dotakao bio je dupli Zašto da ne? iz 1994.
Posle toga Gile i ekipa su izdavali albume i uvek se tu nađe po koja pesma koja me kupi. Ali to je sve..
Ja sam odrastao uz Orgazam on je jedan od najvažnijih domaćih bendova u mom životu a Distorzija album koji je promenio sve u mojoj glavi.
Sećam se kada sam prvi put čuo pesmu Ja sam težak kao konj rekao sam to je to želim bend. Zaboravimo sada školske dane i prošlost.. Novi album U Magli Sjaj je nešto sasvim drugačije..novo poglavlje..nova priča.
Srdjan Gojkovic bolje peva nego ikada tekstovi su fenomenalni plus svaka pesma je priča za sebe. Svaba Radomirovic i Banana su nikada bolji.
Kao i Giletova produkcija iskreno ne znam da li su sve njegove pesme ili je još neko pisao nije ni bitno. Blues sa Canetom je fantastičan..
Uvodni song Znam za put predivan ima šmek ranih McCartney radova.. Da profesor Aleksandar S. Janković je u pravu ako je Distorzija – Stones album ovo je Beatles ploča.. Profesor zna i oseti.. A i on je poslednji RnR kritičar koji se još bavi domaćom muzikom treba pročitati njegovu recenziju obavezno.
Tri dana slušam album uživam i ne mogu da se setim kad mi se to desilo zadnji put sa nekim domaćim izdanjem…(možda Veliki Prezir).
Osećam emocije…Da imam ja svoje favorite osim Znam put i Kupio sam kola tu je Sad mi opet veruješ pa Sve o tebi i Nisi dobra devojka.
Čuje se kako Gile i ekipa plove i uživaju kroz razne stilove ima tu uticaja ne samo Beatlesa nego Dylana..Kinksa..Stonesa i naravno duh Vlade Divljana je uvek prisutan…kao da je tu.
Sve u svemu ovo je ploča o kojoj treba da se priča u medijima da se pušta i sluša..
Orgazmu veliki respekt za neviđen album.
Svakako u subotu dolaze u Zrenjanin što znači da sam tamo….jedva čekam da čujem priču o albumu..Šta ga je pokrenulo i u glavi kliknulo.
P.S. Da li je to ljubav?
IVAN MAKRAGIĆ

Ivan Makragić je dramaturg, novinar i kreativni autor rođen u Beogradu, snažno vezan za umetnost, kulturu i medije. Njegova raznovrsna karijera obuhvata radio, televiziju, film, pozorište i digitalne platforme. Pisao je za TANJUG i brojne domaće i regionalne medije, a danas radi kao corporate i content writer u kompaniji Zepter International.
Kao autor neguje stil koji spaja stručnost, kulturološku osetljivost i toplinu pripovedanja. Piše o filmu, muzici, pozorištu, televiziji i pop kulturi, stvarajući tekstove koji povezuju znanje, iskustvo i emotivnu dubinu.